Woda termalna

Wody termalne to bardzo bogate w minerały wody podziemne, których temperatura przekracza średnią roczną temperaturę powietrza w danym regionie. Z ich dobrodziejstw korzystano już w starożytnym Rzymie. Dziś Termy Mszczonów zapraszają Państwa do skorzystania z ich kojącego działania.

Woda termalna wykorzystywana w kąpielisku wydobywana jest od 1997 roku otworem wiertniczym Mszczonów IG-1 z głębokości 1602,5 m z utworów piaskowcowych kredy dolnej. Temperatura wody termalnej mierzona na powierzchni wynosi +42°C. Całkowita mineralizacja wody termalnej wynosi 459,79 mg/l z przewagą wodorowęglanów wapnia i magnezu. Jest to unikalna na Mazowszu mineralizowana woda pitna wydobywana z tak dużej głębokości.

 

WŁAŚCIWOŚCI WÓD TERMALNYCH

Zdrowotne właściwości wód termalnych znane są nie od dziś. Woda termalna działa na nasz organizm w trojaki sposób: poprzez temperaturę, związki mineralne i odciążenie, jakie zapewnia środowisko wodne. Ćwiczenia wykonywane w wodzie, w skutek siły jej wyporu, są łatwiejsze, a ciepło wydzielane przez wodę powoduje, że minerały w niej zawarte lepiej wnikają w skórę. Ciepło wód termalnych wywołuje przekrwienie i normalizuje tkanki, krążenie ulega poprawie, zmniejsza się bolesność mięśni i stawów. Woda termalna znakomicie wpływa również na skórę. Dzięki zawartości wapnia i magnezu łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie stanów zapalnych i wzmacnia kruche naczynka krwionośne. Wapń działa antyalergicznie, a żelazo poprawia koloryt skóry. Kąpiele w basenach z wodą termalną w zasadzie polecane są wszystkim bez względu na wiek czy dolegliwości. Szczególnie jednak zalecane są osobom w leczeniu rehabilitacyjnym i ortopedycznym. Działają korzystnie na schorzenia reumatoidalne oraz neurologiczne. Polecane są dzieciom z porażeniem mózgowym, u których występuje ograniczenie ruchomości stawów, prowadzące do przykurczów. Wody termalne poprawiają samopoczucie i wywołują stan odprężenia.

 

GŁÓWNE SKŁADNIKI MINERALNE:

Kationy:
wapniowy 60,12 mg/l
magnezowy 13,37 mg/l
sodowy 29,00 mg/l
potasowy 8,00 mg/l

 

Aniony:
wodorowęglanowy 320,95 mg/l
siarczanowy 6,78 mg/l
chlorkowy 9,39 mg/l
fluorkowy 0,19 mg/l

 

PH wody wynosi 7,6.

 


 

Wody wykorzystywane w kąpielisku, to wolne od zanieczyszczeń wody termalne. W celu zachowania ich naturalnych właściwości, nie są filtrowane ani wzbogacane. Charakteryzują się one podwyższoną zawartością związków żelaza, co powoduje wzrost intensywności ich barwy (brązowo- zielonkawa) i stopnia mętności. Ze względów praktycznych niewskazane jest używanie białych lub bardzo jasnych strojów kąpielowych.

 


 

"Zważywszy na wysoką temperaturę wody czerpanej z ujęcia najbardziej celowe jest wykorzystywanie jej do kąpieli w basenach rekreacyjnych różnego typu." - cytat z oceny balneologicznej wykonanej przez Państwowy Zakład Higieny.

 


 

Skład i właściwości wody termalnej wykorzystywanej w Kompleksie Basenów Termalnych

Kontakt

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdowa

Newsletter

KOMPLEKS BASENÓW TERMALNYCH

ul. Warszawska 52

96-320 Mszczonów

tel./fax: 46 857 87 81

e-mail: termy@termy-mszczonow.eu

SEKRETARIAT

CZYNNY OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZ. 8.00 - 14.00

tel. 46 857 87 81 wew. 14

fax 46 857 87 81 wew. 15

e-mail: termy@termy-mszczonow.eu

MARKETING

tel. 46 857 87 81 wew. 11

KSIĘGOWOŚĆ

tel. 46 857 87 81 wew. 22

KIEROWNIK

tel. 46 857 87 81 wew. 20

baner toplayer
Oferta term na sezon niski