Woda termalna

Wody termalne to bardzo bogate w minerały wody podziemne, których temperatura przekracza średnią roczną temperaturę powietrza w danym regionie. Z ich dobrodziejstw korzystano już w starożytnym Rzymie. Dziś Termy Mszczonów zapraszają Państwa do skorzystania z ich kojącego działania.

Woda termalna wykorzystywana w kąpielisku wydobywana jest od 1997 roku otworem wiertniczym Mszczonów IG-1 z głębokości 1602,5 m z utworów piaskowcowych kredy dolnej. Temperatura wody termalnej mierzona na powierzchni wynosi +42°C. Całkowita mineralizacja wody termalnej wynosi 459,79 mg/l z przewagą wodorowęglanów wapnia i magnezu. Jest to unikalna na Mazowszu mineralizowana woda pitna wydobywana z tak dużej głębokości.

 

WŁAŚCIWOŚCI WÓD TERMALNYCH

Zdrowotne właściwości wód termalnych znane są nie od dziś. Woda termalna działa na nasz organizm w trojaki sposób: poprzez temperaturę, związki mineralne i odciążenie, jakie zapewnia środowisko wodne. Ćwiczenia wykonywane w wodzie, w skutek siły jej wyporu, są łatwiejsze, a ciepło wydzielane przez wodę powoduje, że minerały w niej zawarte lepiej wnikają w skórę. Ciepło wód termalnych wywołuje przekrwienie i normalizuje tkanki, krążenie ulega poprawie, zmniejsza się bolesność mięśni i stawów. Woda termalna znakomicie wpływa również na skórę. Dzięki zawartości wapnia i magnezu łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie stanów zapalnych i wzmacnia kruche naczynka krwionośne. Wapń działa antyalergicznie, a żelazo poprawia koloryt skóry. Kąpiele w basenach z wodą termalną w zasadzie polecane są wszystkim bez względu na wiek czy dolegliwości. Szczególnie jednak zalecane są osobom w leczeniu rehabilitacyjnym i ortopedycznym. Działają korzystnie na schorzenia reumatoidalne oraz neurologiczne. Polecane są dzieciom z porażeniem mózgowym, u których występuje ograniczenie ruchomości stawów, prowadzące do przykurczów. Wody termalne poprawiają samopoczucie i wywołują stan odprężenia.

 

GŁÓWNE SKŁADNIKI MINERALNE:

Kationy:
wapniowy 60,12 mg/l
magnezowy 13,37 mg/l
sodowy 29,00 mg/l
potasowy 8,00 mg/l

 

Aniony:
wodorowęglanowy 320,95 mg/l
siarczanowy 6,78 mg/l
chlorkowy 9,39 mg/l
fluorkowy 0,19 mg/l

 

PH wody wynosi 7,6.

 


 

Wody wykorzystywane w kąpielisku, to wolne od zanieczyszczeń wody termalne. W celu zachowania ich naturalnych właściwości, nie są filtrowane ani wzbogacane. Charakteryzują się one podwyższoną zawartością związków żelaza, co powoduje wzrost intensywności ich barwy (brązowo- zielonkawa) i stopnia mętności. Ze względów praktycznych niewskazane jest używanie białych lub bardzo jasnych strojów kąpielowych.

 


 

"Zważywszy na wysoką temperaturę wody czerpanej z ujęcia najbardziej celowe jest wykorzystywanie jej do kąpieli w basenach rekreacyjnych różnego typu." - cytat z oceny balneologicznej wykonanej przez Państwowy Zakład Higieny.

 


 

Skład i właściwości wody termalnej wykorzystywanej w Kompleksie Basenów Termalnych

Kontakt

Mapa dojazdu

[obiekt mapy] Mapa dojazdowa

Newsletter

KOMPLEKS BASENÓW TERMALNYCH

ul. Warszawska 52

96-320 Mszczonów

tel./fax: 46 857 87 81

e-mail: termy@termy-mszczonow.eu

SEKRETARIAT

CZYNNY OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZ. 8.00 - 14.00

tel. 46 857 87 81 wew. 14

fax 46 857 87 81 wew. 15

e-mail: termy@termy-mszczonow.eu

MARKETING

tel. 46 857 87 81 wew. 11

KSIĘGOWOŚĆ

tel. 46 857 87 81 wew. 22

KIEROWNIK

tel. 46 857 87 81 wew. 20